1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 18 yıl önce bugün Siirt'te o şiiri okumuştu
18 yıl önce bugün Siirt'te o şiiri okumuştu

18 yıl önce bugün Siirt'te o şiiri okumuştu

umhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 yıl önce bugün Siirt’te okuduğu Ziya Gökalp'ın yazdığı Asker Duası'nı okuduğu için hakkında soruşturma açılmış ve 4 ay hapis yatmıştı.

A+A-

18 yıl önce bugün yani 12 Aralık 1997'de dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davet üzerine gittiği Siirt’te hakla hitaben bir konuşma yapmış, Ziya Gökalp'ın 1912 yılında Balkan Savaşı için yazdığı Asker Duası'nı okuduğu için hakkında soruşturma açılmıştı.

Dava Diyarbakır Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde  görülmüş, Erdoğan 10 aylık ve para cezasına çarptırılmıştı. Bunun üzerine Erdoğan 4.5 yıl sürdürdüğü İstanbul Belediye Başkanlığını bırakmak zorunda kalarak, 26 Mart 1999 günü Pınarhisar Cezaevine girmişti. Erdoğan, 10 aylık cezasını ceza infaz kanununa göre 4 ay olarak çektikten sonra 24 Temmuz 1999 günü hapisten çıkmıştı.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın okuduğu şiir:

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Refah Partili milletvekilleri ve MÜSİAD'dan 20 kişilik işadamı grubuyla eşi Emine Erdoğan'ın memleketi Siirt'te 6 Aralık 1997'de incelemelerde bulunan Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda halka hitap etmiş ve şöyle konuşmuştu:

"Türkiye'de düşünce özgürlüğü yok ve ırk ayrımı yapılıyor. Referansımız İslamiyet. Bizi hiçbir zaman sindiremezler. Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Türkiye'de neden buna sagı gösterilmiyor? Minareler süngümüz, kubbeler miğferimiz, camiler ise kışlalarımızdır. Okunan ezanı kimse susturamayacak. Türkiye'deki ırk ayrımına kesinlikle son vereceğiz. 
Çünkü RP, diğer partilerle zıt fikirde. Gökler yerler açılsa, üzerimize tufanlar yanardağlar saçılsa yolumuzdan dönmeyiz. Benim Referansım İslamiyettir. Bunu dile getiremiyorsam yaşamamın ne anlamı var? Batı insanının bile inanç hürriyeti var. Avrupa'da, ibadete, başörtüsüne saygı duyuluyor ama. Türkiye'de engelleme getiriliyor. Türkiye'de neden buna saygı gösterilmiyor? Okunan ezanı kimse susturamayacak. 
Çünkü ezanın sustuğu yerde insanların huzuru olmaz. Kürt, Arap, Çerkez ayrımı yapılamaz. Çünkü bütün insanların birleştiği çatı islamdır. Türkiye'deki ırk ayrımına kesinlikle son vereceğiz. Bunu bu hale getirenler utansın. RP'nin başarısından sıkıntı duyanlar, iktidara gelmesin diye her türlü yolu denedi. Ama bunu hiçbir güç engelleyemedi."

Erdoğan: Adalet tecelli edecektir

Recep Tayyip Erdoğan, 10 ay hapis cezasına çarptırılmasının ardından yaptığı ilk açıklamada, "Bizim varlık nedenimiz bir hukuk devleti mücadelesidir. Milletimizi sevmekten başka, milletimize aşık olmaktan başka herhangi bir derdimiz, herhangi bir sıkıntımız yoktur. Bunun ötesinde herhangi bir şey söylemiyorum. Sükut ederek aziz milletimin gönlünde yer etmeyi kendisi için hedef seçmiş bir kişiyim. Bununu dışında herhangi bir kişinin veya herhangi bir anlayışın gönlünde yer etmek gibi bir derdim yok. Tek derdim aziz milletimin gönlündeki yeri bulabilmektir." demişti.

AHMET KAYA YALNIZ BIRAKMAMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, hapse girmeden önceki son konuşmasını yaparak İstanbul Belediye Başkanlığına veda etmiş, Ahmet Kaya da yalnız bırakmamıştı.

4 MAYIS 2015'TE TEKRAR OKUDU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Mayıs 2015'te katıldığı Siirt'teki toplu açılış töreninde, 18 yıl önce hapse girmesine sebep olan şiiri tekrar okumuştu. (haber10)

Bu haber toplam 4993 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!