1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 18 Yaşını Geçenler İçin 1 Mart Tarihine Dikkat
18 Yaşını Geçenler İçin 1 Mart Tarihine Dikkat

18 Yaşını Geçenler İçin 1 Mart Tarihine Dikkat

1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe giren Genel Sağlık Sigortası uygulaması bazı yaptırımları da beraberinde getiriyor.

A+A-

Uygulama gereği, 18 yaşını bitirip üniversiteye hazırlanan ya da henüz iş bulamamış erkek çocukları ailelerinin sosyal güvencesi olsa da gelir testi yaptırmak mecburiyetinde. Aksi halde en üst sınır olan 212 TL'den prim borçlusu sayılacak.

 

Siirt Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü İl müdürü Av. İsmail Selim, kamuoyunun bilgilenmesi amacıyla şunları söyledi.”Daha önce kurum olarak bu konu ile ilgili 50 soruya karşılık 50 cevap başlığı altınla merak edilen tüm sorulara cevap vermiştik. Bu soruların içinde özellikle 18 yaş üstü, üniversiteye hazırlanan ya da henüz iş bulamamış erkek çocukları ilgilendiriyor. Bu kişiler, ailelerinin sosyal güvencesi olsa da gelir testi yaptırmak zorunda. Aksi halde en üst sınırdan prim borçlusu sayılacak.” dedi

         Gelir testine başvurmak için 1 Martta kadar süre uzatıldı. Bu süre içerisinde gelir testine başvuranlardan geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların primini devlet ödeyecek. Ancak başvuru yapmazlarsa otomatik olarak en üst sınırdan prim borçlusu olacaklar. Zorunlu genel sağlık sigortasına geçilmesiyle birlikte nüfusun tamamının sağlık güvencesi kapsamına alınması hedefleniyor.

        

Av. Selim, ayrıca “Eğer bu kişilerin geliri, ailede kişi başına 295 TL'nin altındaysa primlerini Hazine ödeyecek. Geliri 295 TL ile asgari ücret arasındaysa 35 lira prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanacaklar. Asgari ücret ile asgari ücretin iki katına kadar geliri olanlar 106, asgari ücretin iki katından fazla geliri olanlar da 212 lira prim ödeyeceği” belirti.

Bu haber toplam 1738 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!