1. HABERLER

  2. ÜLKE

  3. 12 Eylül Siirt ve Türkiye için demokrasi bayramı
12 Eylül Siirt ve Türkiye için demokrasi bayramı

12 Eylül Siirt ve Türkiye için demokrasi bayramı

Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, referandum sonuçlarını Siirtliler.Net’e değerlendirdi.

A+A-

BDP’nin boykot çağrısına Siirtlilerin fazla itibar etmediğini, boykotun başarısızlıkla sonuçlandığını dile getiren Ak Parti Siirt Milletvekili Afif Demirkıran, Siirtliler.Net’e yaptığı değerlendirmelerde “Siirt, Türkiye’nin demokrasisi yolunda tercihini EVET’ten yana kullanan 3.il olmuştur” dedi.

Demirkıran yaptığı açıklamada aşağıdaki ifadelere yer verdi:

“Siirtliler, sağlıklı bir demokrasi adına tercihini kullandı. Türkiye’nin geleceği için, şeffaflık için, haksızlıkların ortadan kalkması için, çetelerin bir daha geri dönmemesi için, faili meçhullerin bir daha işlenmemesi için, yolsuzlukların önünün kapanması için, özgürlüklerin tesisi için Siirt tercihini EVET oylarıyla kullandılar.

Boykot için her köye, her sokağa baskı uygulanmaya çalışıldı

%51 katılım oranı güzel bir orandır. Boykot için büyük baskı uygulandı. Anti demokratik bir şekilde vatandaşların oy kullanma hakkı gasp edilmeye çalışıldı. Her köye, her eve, her sokağa girerek bunu sağlamaya çalıştılar. Ama buna rağmen vatandaşlar boykot baskısına çok fazla itibar etmediler.

BDP boykotta başarılı olamadı

Türkiye genelinde %24 oranında sandığa gitmeme durumu var. Siirt’te de eğer boykot olmamış olsaydı, yani normal bir seçim olmuş olsaydı katılım yine en fazla %75 oranında olurdu. Daha önceki yani 2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı referandumunda da %71 oranında katılım olmuştu. Dışarıda çalışan bir sürü genç insanlarımız var, Umrecilerimiz var, tayini çıkmış memurlarımız var, henüz dönmemiş olan tatilcilerimiz var. Bütün bunları saymıyorum bile. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurduğunuzda boykot ilimiz Siirt’te tutmamıştır.”

Bu haber toplam 1944 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!