1. HABERLER

  2. KÜLTÜR

  3. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kısa bir değerlendirme.

A+A-
Gazeteciler ve gazetecilere bakış açısıyla ilgili Siirtliler.NET olarak kısa bir analiz raporu hazırladık. İşte 5 madde halinde o özet rapor…
 
Gazetecileri “tehdit” alışkanlığı her kesimde mevcut.
 
İyi yazdığında “iyi gazeteci”, kötü yazdığında “kötü gazeteci” tepkisi neredeyse toplumun tüm kesimlerinde mevcut. Eleştiriye karşı olgunluk gösterenler pek az.
 
Gazeteci “tarafsız olma” zorunda değil
 
Esasında kimse gazetecilerden tarafsız olmasını beklememektedir. “Tarafsız Ol” eleştirisi genelde gazetecinin yakın durduğu tarafla ilgilidir. Mesela hiçbir zaman bir kişi veya kesimin, kendisine yakın gördüğü gazetecilere “tarafsız ol” eleştirisinde bulunduğu görülmemiştir. 
 
Sayın Valim/Başkanım Çok Yaşa!
 
Eleştirmekten ödü patlayan gazeteci sorunu sektör içerisinde sıkça rastlanır. Kimi gazetecilerde “nasıl övsem” krizi birçok kez görülüyor. Bu türden gazeteciler, Vali hapşırsa ertesi gün manşetten “çok yaşa sayın Valim” diyebilecek kadar garipleşebiliyorlar. Bu problem Vali’nin değil, gazetecinin problemidir. Aynı durum Belediye Başkanlarına veya işadamlarına karşı da uygulanmaktadır.
 
Okumadan yapılan haberlerle komik duruma düşülmesi
 
Birçok kez görüldü. Bir kurumdan e-mail ile gönderilen basın bülteninin sonunda “Habere ilişkin resimler mail ekinde gönderilmiştir” notu düşülüyor. Gönderilen bülteni okumadan direk yayınlayan gazeteciler, bir okuru tarafından “bu not neyin nesi?” şeklinde uyarılınca düştüğü komik durumdan yanında çalıştırdığı kişiye suçu atarak kurtulmaya çalışır.
 
Yandaş Gazeteci diyenlere dikkat
 
Tarafsızlık mevzusuyla ilgili benzer bir durumdur. İktidar partisinin politikalarını benimsiyorsanız “yandaş gazeteci” diye suçlanırsınız. Bu konu tamamen siyasal bir algı oluşturma, siyasal bir yıpratma, değersizleştirme operasyonunun ürünüdür. Maalesef iktidarın politikalarını benimseyen kimi gazeteciler bu eleştiriye maruz kalmamak için tufaya düşmektedir. Halbuki “yandaş medya” suçlamasını yapan kesimlerde ciddi bir yandaş olma durumu söz konusudur.
 
Bu haber toplam 2446 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!