1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 10 Binler Newala Kasaba’ya yürüdü
10 Binler Newala Kasaba’ya yürüdü

10 Binler Newala Kasaba’ya yürüdü

Newala Kasaba’daki toplu mezarlar için yapılan gösteriye 10 binler katıldı. Siirt’teki yürüyüşe bölge illerden de geniş katılım oldu.

A+A-

BDP, PKK’nın kurucularından olan ve 28 Mart 1986 yılında güvenlik güçleriyle girdiği çatışmada öldürülen Mahsun Korkmaz’ın ölüm yıldönümünde Siirt’te 200 PKK’lının toplu olarak gömüldüğü iddia edilen Kasaplar Deresi’ne yürüdüler.

 

BDP il binasından başlayan yürüyüş Newala Kasaba’ya kadar sürdü. Yürüyüşe BDP eş Başkanları Emine Ayna, Selahattin Demirtaş’ın yanı sıra Milletvekilleri Hasip Kaplan, Ayla Akat Ata, Bengi Yıldız, Osman Özçelik, Sabahat Tuncer, Pervin Buldan, Özdal Üçer, Hamit Geylani, Fatma Kurtalan  ile Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, bölge illerinin Belediye Başkanları ve birçok sivil toplum örgütü katıldı.

 

Diyarbakır, Batman, Van, Mardin, Şırnak, Iğdır, Hakkari ve bölgenin diğer illerinden BDP’nin çağrısı üzerine sabah saatlerinde Siirt’te toplanan 10 binler, şehir merkezinden 2 kilometre uzaklıktaki Newala Kasaba’ya (Kasaplar Deresi) yürüdüler.

 

“Anadilde eğitim, seçim barajı, siyasi tutukluların serbest bırakılması, askeri ve sivil operasyonların durdurulmasından oluşan 4 talebimizi kabul etsinler aday olmayacağız”

 

Mitingte BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş yaptığı konuşmada, “Başbakan bizim için sivil zihniyet değiller, önce sivil zihniyet olsunlar öyle gelsinler demiş. Sizin zihniyetiniz askeri zihniyettir, militarist zihniyettir. Bizim yüreğimiz de, beynimiz de sivil zihniyettir. Başbakan diyor ki, bunlar oy uğruna bölgeyi provokasyona itiyorlar, gerilim yaratıyorlar. Bakın bu meydanda halkın huzurunda söz veriyoruz. Dört talebimiz var. Bu dört talebimizi karşılasınlar, kabul etsinler biz aday olmayacağız. Eş Başkanlar olarak aday olmayacağız. Koltuk senin olsun. 11 Nisan’a kadar zamanın var. Anadilde eğitim, seçim barajı, siyasi tutukluların serbest bırakılması, askeri ve siyasi operasyonların durmasıdır. Hadi bu talepleri kabul et biz aday olmayacağız. Kim koltuk sevdalısıymış, kim oy derdindeymiş görelim. Eğer bu ülkede demokrasi ve barıştan yanaysan 11 Nisan’a kadar vaktin var.” İfadelerine başvurdu.

 

Miting sonrası şehir merkezinde oturma eylemi yapmak isteyen BDP’lilerin isteklerine polis izin vermedi. Bunun üzerinde miting alanında oturma eylemi yapıldı. Bu eylemden sonra dağılan kalabalığın arasında bir grup gösterici polisi taşladı.

 


 

 
 

 

Bu haber toplam 6149 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUMUNUZ UYGUNSUZDUR!